Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Vražda nebo sebevražda ?

Tento otazník už je nad touhle otázkou víc jak deset let a zatím na něj nikdo nedokázal uspokojivě odpovědět.

V Seattlu na periferii města se nachází jeden dům . Šedá přízemní budova obehnaná vysokým drátěným plotem působí ve čtvrti , kde bydlí střední vrstva a jsou tam malé obchůdky, docela neobvykle. Za plotem sídlí tři firmy - Je tu kadeřnický salón, pojišťovací kancelář a obchod se zbraněmi. Právě tady si Kurt Cobain 30. března 1994 s kamarádem zakoupil kulovnici Remington. Majitel se později tisku svěřil, že nechápe proč si někdo takovou zbraň kupuje mimo loveckou sezónu.

Události, které následovaly potom co si Kurt koupil onu zbraň byly velmi zneklidňující a rozporuplné.

5. dubna 1994

Vzal krabičku od doutníků a vyndal z ní igelitový sáček s uhlově černým mexickým heroinem. Vzal si z něj hrstku o velikosti dvou kostek cukru a nasypal ho na lžíci. Systematicky a zkušeně si přichystal heroin a stříkačku a vpíchl si jí do paže hned nad loktem kousek od vytetovaného K. Teď si musel pospíšit. Všechno mu mizelo v mlze. Vzal těžkou kulovnici a vložil si jí do úst proti hornímu patru. A pak byl najednou pryč.

Tak popsal poslední okamžiky Kurta Cobaina jeho životopisec Charles R.Cross v knize Těžší než nebe. Mohlo to tak být a taky nemuselo. Jisté je jen to, že v pátek 8.dubna dorazil k domu 171 na Lake Washington Boulevard v Seattlu elektrikář Gary Smith. Už od čtvrtka pracoval na novém bezpečnostním systému, když Smith zrovna pracoval poblíž skleníku nahlédl dovnitř.

Na zemi tam leželo tělo. Myslel jsem, že je to nějaká figurína, ale pak jsem si všim že je kolem ní spousta krve.

Za pár minut už zprávu o mrtvole v domě Cobainových vysílala Seattelská rozhlasová stanice a do hodiny oběhla celý svět akorát u nás se objevila až oficiální zpráva že šlo o tělo Kurta Donalda Cobaina, která měla ovšem dvoudenní zpoždění. Jeho smrt byla pro celý hudební svět velkým překvapením.

Ale já osobně si nedovedu představit jak mohl ve stavu v jakém byl udržet tak těžkou zbraň jakou je Remington. Já vím o čem mluvím, protože jsem mněl tu čest jí držet, i když jsem si s ní zrovna nemířil do ksichtu.

Toto moje tvrzení potvrzuje i lékařská zpráva, která ovšem vychází z předpokladů, že Kurt snesl stejné množství heroinu v krvi jako průměrný člověk, ale tím Kurt nebyl, alespoň po stránce konzumace drog. Už předtím několikrát tuto hranici překročil a ke konci si bral vlastně jen smrtelné dávky. Z této zprávy jasně vyplývá, že i kdyby zbraň nevystřelila tak by o moc déle než by padl výstřel Kurt stejně nežil protože hladina heroinu v jeho krvi byla natolik vysoká aby zabila i (lidově řečeno) vola . Ostatně i policie věnovala případu zvýšenou pozornost, přes čtyřicet dnů vyšetřování a více jak dvě stě hodin výslechů nejrůznějších svědků. I její závěr byl jasný SEBEVRAŽDA. Potvrzují ji i dopisy na rozloučenou.

Část 2.

Knížka Těžší než nebe je velmi dobře napsaná a ještě lépe přeložená, já osobně z téhle knížky a z toho co do ní napsal Charles R. Cross dosti čerpám. Ale tyto informace mohou být mírně zkreslené, protože do jejího obsahu do jisté míry zasáhla i Curtney která je jednou z nejžhavějších podezřelých z Kurtovy smrti. A právě o ní a soukromém detektivovi Tomu Grantovi, kterého samotná Curtney pověřila aby pátral po Cobainovi, který utekl z protidrogové léčebny a posléze i vyšetřováním Kurtovy smrti, které už trvá přes jedenáct let. Dalším sporným bodem této knížky je fakt, že ne všechny věci byly zaznamenány a tak zde pracovala Crossova fantazie.

Spekulace o nájemné vraždě tu byly už od začátku ale Curtney se do nich dostala až časem právě díky již jmenovaném detektivovi Tomu Grantovi. V době Kurtovy smrti byla v Lost Angels, tedy poměrně hodně daleko od Seattlu. Krátce po kurtově smrti se nechal Grant slyšet, že tou cestou do LA si akorát vytvořila skvělé alibi na dobu Kurtovy smrti.

Nejprve se mu podařilo zjístit, že Cobain zanechal dva dopisy na rozloučenou což později potvrdila i Curtney. V rozhovoru s časopisem Rolling Stone dokonce přiznala, že v druhém dopise se Kurt zmiňuje svou touhu se s ní dát rozvést. Tento dopis však nikdo nikdy neviděl a Curtney ho podle svých slov spálila v krbu. Tehdy Grant objevil důvod proč by na Kurtově smrti mohla mít Curtney zájem.

Kurt Cobain nebude vzpomínán jako John Lennon své generace.Bude vzpomínán jako naprostý ztroskotanec.

John McLaughlinRozvodem by přišla o spoustu peněz, které Cobain vydělával, i když jeho smrtí taky moc nevydělala, protože největší částky peněz dostali členové kapely Dave a Christ.

Další nejasností byl tzv.: Římský incident - Během turné po Evropě se Cobain dostal do římské nemocnice nadopovaný alkoholem a rohypnolem. Curtney to označila za jeho první pokus o sebevraždu . Grant však zjistil že Cobain doktoru Gallettovi , který ho léčil , několikrát výslovně řekl , že nešlo o sebevražedný pokus . Sám nevěděl jak se mu vražedný koktejl dostal do těla . Tím spíš že lékařský předpis na značné množství rohypnolu byl vystaven na jméno Courtney Love .

Největší pozdvižení však vyvolala zpráva Eldona Hokea , zpěváka skupiny The Mentors . Sám se přiznal na policii , kde uvedl , že mu Curtne Love tři měsíce před Cobainovou smrtí nabídla padesát tisíc dolarů , pokud jejího muže zabije .Curtney to při výslechu pochopitelně popřela . Hoke byl podroben výslechu na detektoru lži , podle něhož s jistotou 99,7 procenta mluvil pravdu . Dne 18. dubna 1997 ho z domu odvedl neznámý muž který si s ním chtěl v nedalekém baru promluvit ovšem Hoke byl druhého dne nalezen na železniční trati mrtev .

Část 3.

Co se stalo začátkem dubna 1994 za zavřenými okny jednoho Seattleského domu , kde byl nalezen mrtev Kurt Cobain ? Sebevražda nebo vraždy ? Ani po deseti letech od tragické události nebyl vynesen jednoznačný verdikt a legenda lídra Nirvany tak žije vlastním životem nerušeně dál .

Je jasné , že teorie o vraždě dodávají celému příběhu větší punc dráždivosti . Na druhou stranu jsou některá fakta , která při svém intenzivním vyšetřování shromáždil kalifornský soukromý detektiv Tom Grant , přinejmenším zajímavá .

Vedle Kurta se opodál našly již zmíněné dopisy na rozloučenou které byly adresovány manželce Curtey Love a devatenáctiměsíční dceři Francis Bean . Zmiňují se o nich proto , že dost hodně rozdmíchaly oheň kolem Curtney .

Tom Grant nastínil pár otázek na které hledá dosud odpověď a které se točí kolem dopisů na "rozloučenou" a to že dopisy nalezené na místě činu nebyly dopisy na rozloučenou jek se tvrdilo a ani nebyly adresované Curtney .Byla to zpráva jeho fanouškům , že nechává muziky a nebylo v ní ani slovo o sebevraždě . Rukopis dodatku , z nějž policie indikovala adresáty , byl podroben několika expertním analýzám , bez jednoznačného potvrzení , že byl napsán Cobainovou rukou .

Curtne Love mněla v držení ještě jeden dopis , zprávy o jeho existenci pronikly na veřejnost až několik měsíců po události . Kurt v něm píše že odchází do Seattlu , ne z života .

Jedna z otázek je proč zvolil smrt zastřelením , když si musel být dobře vědom že dávku kterou si bere je smrtelná .V Cobainově těle bylo totiž zjíštěno 225 mg heroinu , smetných i pro nejtvrdšího a zkušeného narkomana . Tak proč zvolil po té smrtelné dávce ještě smrt zastřelením ? Proč si prostě nelehl do postele aby se už nikdy neprobudil ? A když si aplikovat 3x silnější dávku než obvykle byl by schopen se v takovém stavu zastřelit ? V takovém případě by nebyl schopen ani udržet pistoli v ruce což potvrdil i patolog .

Dále bylo zjíštěno, že kdosi neznámý používá Kurtovu kreditní kartu , tyto aktivity přestaly v den kdy bylo nalezeno jeho tělo . Což bylo tři dny po smrti .

Část 4.

- Inkriminovaná zbraň , tedy kulovnice Remington , byla zakoupena ještě předtím než Cobain nastoupil na léčení v Los Angels a né po jeho příletu do Seattlu jak bylo chybně uvedeno ve zprávě .Byla navíc nabitá třemi náboji a nebyly na ní nalezeny žádné otisky prstů . Zbraň navíc bylo podrobena daktiloskopickému zkoumání až 6. května což je celý měsíc po události.

-Je nepochybné , že stěžejní roli v posledních letech Cobainova života hrála manželka Curtney Love . Nikoli však negativní , byť stál začátkem roku 1994 před rozvodem . Je stejně tak neoddiskutovatelné , že Kurt se ženil z vlastní vůle a Curtney vždy hluboce miloval , viděl v ní ženský ekvivalent sama sebe (jak mnohokrát veřejně prohlásil). A navíc nebyl před drogovou závislostí lehce manipulovatelným člověkem . Známe jsou jeho reakce vůči médiím , která házela na Curtney špínu , párkrát Kurt vyhrožoval novinářům i smrtí , když nepřestanou smyšleně vláčet bahnem jeho Curtney . Jednou téměř k tomu co sliboval došlo ale naštěstí se shodou okolností nic nestalo a Lenny Hirsch berg se omluvil za zveřejnění "lží" ohledně Curtney .Jakékoliv spekulace o možné roli , kterou mohla Surtney Love hrát v osnování jeho zavraždění , nemají žádný reálný základ a jsou pouhou , byť pro někoho lákavou , konstrukcí . Její motiv stojí ne "vodě" protože Curtney nepadlo do klína po Kurtově smrti zdaleka tolik jako členům Nirvany popřípadě dalším jakkoli smluvně či investičně zainteresováni na kreativním podílu kapely .

Mám skvělou ženu a drahou dceru , která mi tolik připomíná mě samotného , toho , kým jsem kdesi byl . Píše Cobain . Je plná radosti z života a lásky , na každého se usmívá , protože všichni jsou pro ni ztělesněním dobra a bezpečí . A to mě děsí až k šílenství , nemůžu snést pomyšlení , že se z Frances jednou tana to , co ze mě - ubohý mizerný rocker , který si neváží života ...

Takže manželka , s kterou se údajně chtěl rozvést , je pro něj skvělá (doslova "bohyně") a dcera drahou bytostí , ne kterou nechce mít negativní vliv . Grant spekuluje , že by Cobain nebyl schopen Frances opustit , ale Kurt náhle tvrdí něco opačného že se stal někým kým nechtěl a že to nedokáže dál snášet . To jistě není bezvýhradný důkaz sebevraždy , ale bez chyby to má daleko hlubší význam než jen opustit hudební průmysl a rozvést se s Curtney .

Nejednoznačné , řekněme spíš negativní mediální renomé Curtney Love jistě pomáhá Grantovi v rozvíjení spekulací o jisté roli , kterou hrála v Cobainově smrti .

Část 5.

Tak a teď budu pokračovat další anomálií a to tím že se Cobain nejspíš bál o svůj život , o čemž svědčí i fakt že si obstaral revolver který nebyl jedinou zbraní kterou vlastnil . Podobné obavy a následné pořízení zbraně však nejsou v souvislosti s tam mediálně známými osobnostmi ničím neobvyklým . Mnozí uvádějí okolnosti , že Cobain se mohl cítit ohrožen v důsledku toho , že na poslední chvíli zrušil účast na festyvalu Lollapalooza .

Jeho blízký přítel Dylan Carlson vypovídal , že zbraň obstaral na základě přímé Kurtovy prosby . Cobain se mu zmínil o jakých si problémech s "powlers" (tento anglický výraz má více významů - slídil , chmaták , podezřelá osoba , ale i policejní patrola).

Cobain byl velká celebrity a pohyboval se na veřejnosti bez bodyguardů , doma držel hned několik zbraní údajně již od roku 1991 . Po policejní razii 13. března 1994 mu však byly zabaveny , takže se logicky pídil po nové (ta razije byla provedena na popud Curtney kvůli hrádky při které Kurtovi vyhrožovala sebevraždou , no vlastně si navzájem vyhrožovali sebevraždou :) Tím by Carlsona navíc zmátl a netušil by , že jí Cobain tentokrát chce k sebevraždě .

Možná Kutr o sebevraždě začal přemýšlet až těsně před ní - Mnohdy k ní nevede pouze a jen chladná úvaha , ale stejně tak může být zkratovitým a zcela spontáním činem .

Často se přetřásá fakt , že dle mnohých indýcijí nebyl Kurt Cobain sebevražedným typem .

Cituji Granta : Když jsem rozmlouval s Dylanem Calrsonem , myly mé myšlenky založeny na logice a ne na nějaké pofiderné důvěře či nedůvěře . Kdyby totiž byl Carlson sučástí vražedného spiknutí , těžko by mi vykládal a posléze sdělil i tisku , že Kurt neměl žádné sklony k sebevraždě .

Je třeba si však uvědomit , že to byl právě Dylan Carlson , který Kurtovi koupil onu zbraň , takže cítil velké výčitky svědomí . Co jiného měl tvrdit ? Byl Kurtův nejlepší přítel , ale byl to rovněž těžký heroinový závislák , určitě si nerad připouštěl , že se s Kurtem něco děje . Kryl si pak vlastní zadek - to byl patrně motiv jeho výpovědi , což Grant možná pomíjí .

Že Dylan nebyl jediný , kdo zpochybňoval Kurtovu vůli zabít se a že podobně vypovídalo více lidí .Je třeba si uvědomit že , obvyklá reakce na sebevraždu někoho blízkého je právě takové - rodiče , rodina i přátelé jsou v šoku , proto že by je ani ve snu nenapadlo , že by k něčemu takovému mohlo dojít .

Zastánci sebevraždy i vraždy často vytrhávají události či věty z kontextu , existují však i jiná fakta . Že tu třeba bylo mnoho milujících otců před Cobainem i po něm , kteří spáchali sebevraždu . Stejně jako se zasebevraždilo mnoho podobných uměleckých ikon , milovaných svými fanoušky až za hrob .

Lepší je zhořet, než vyhasnout .

Donald CobainKrist Novoselic několikrát veřejně prohlásil, že Kurt spáchal sebevraždu. Znal ho dobře, léta s ním hrával v jedné kapela a mnohdy spolu jeli v Kristově dodávce kde si sobě sdělovali tajnosti které by jinde neřekli a ani nemohli .

Na internetu jsem našel i stránku kde byl zveřejněn článek z novin ve kterých stélo že Kurt Donald Cobain byl spatřen živý v poušti Gobi , ale mně tenhle žvást akorát tak pobavil .

V jedné z mnoha knih, které se v průběhu deseti let vyronily, Who killed Kurt Cobain ? (kdo zabil Kurta Cobaina ?) , autoři uvádějí .

Není pochyb o čestnosti a upřímnosti, které vedou Toma Granta k teorii o vraždě , ale dosud nepředložil žádný podpůrný důkaz . Prý nějaké má ale hodlá s nimi vyrukovat , až FBI případ znovu otevře - což trochu popírá logiku i smysl .

Samozřejmě . Grant spekuluje, že Courtney či Cali mají něco společného s Kurtovou smrtí , ale dokud nepředloží důkaz , platí presumpce neviny . Paradoxní Hlava 22 v akci . Pokud předloží důkaz , FBI jistě podrobí případ revizi . Pokud odsuneme někam do kouta bizardní teorie o jakýchsi vládních či špionážních zájmech nu hudebníkově smrti .

Grantovy teorie, nevyhnutelně vedou k paranoidnímu podezřívání všech , kteří v čase Kurtovy smrti zrovna v Seattlu - kromě Curtney a Caliho tu dlel i Carlson Grohl , Novoselic a mnozí další . Vedle Carlsona byl Cali velmi blízkým Cobainovým přítelem , bydlel dokonce ve stejném domě a často se staral o malou Frances . Grant uvádí , že Cali kdysi s Curtney chodil a nikdy nepřestal na Kurta žárlit .

Ačkoliv byl Cali závislým na heroinu , přesto Curtney prosadila pře Kurtův odpor , aby u nich bydlel a staral se o Frances , říká Tom Grant : Cali byl prostě jednou z Courtneyinýyh loutek , kterou zásobovala penězi a drogama .

Takových nitek, které se kolem Kurta mohly ovíjet , by se však našly stovky . Takže sebevražda ? Dokud nebude případ znovu otevřen a jeho revize podepřená hmatatelnými a nenapadnutelnými důkazy o spiknutí , budou stále více a hlouběji zabředávat do spekulací a fám .

A nakonec je tu verze, kterou si připouští jen menšina , ale ,na které je pravdy více než si většina myslí . Je známo , že Kurt si mnohdy i tzv. improvizaci připravoval a nejen to , každý jeho krok byl do jisté mír promyšlený . A tudíž i smrt mohl naplánovat na nejpříhodnější dobu . Přeci jen už delší dobu před smrtí měl sklony k hazardu s životem a už od mládí přemýšlel o sebevraždě . A kdy jindy by měl více důvodu než v roce 1994 , kdy se Nirvana defakto rozpadala , kdy jeho závislost nabývala nevídaných rozměrů a nešlo se jí zbavit , kdy ho svět pomalu rozežíral , ho a jeho osobnost . Skupina byla na vrcholu , takže bylo nejpříhodnější vše skončit . Taky o tom dosti vážně přemýšlel . Prostě a jednoduše , si mohl celkem snadno uvědomit , že svou smrtí udělá pro Nirvanu víc než napsáním songu "Teen Spirit" .

Na závěr bych už jen dodal, že podle průskumu dělaném v roce 1999 v Americe, spáchá 68% sebevrahů sevevraždu pod vlivem omamných látek, nebo za sníženého vědomí a to vědomě. A tudíš si umím dost dobře představit, že Kurt se bál možné bolesti, smrti, poprípadě, že by ochrnul a tak se pojistil heroinem, byla to zajisté jeho poslední dávka tak se nemusel bát, že přebere.

I přes Grantovu snahu se vyšetřování nějak zvlášť dobře nevyvíjí a každým rokem je těžší a těžší se dopídit nějaké uspokojivé odpovědi . S ohledem na tyto fakta je téměř jasné , že tato otázka bude navždy nevyřešena .